درباره نشان

شناسنامه نشانه (لوگوی) موسسه شفا

كليات

موسسه شفا که به ياد و نام شهيد فريدون اختراعي از سال 1393 شروع به فعالیت نمود ، نوع مدرن و متفاوتي از موسسه هاي مردم نهاد امروزي است كه علاوه بر کار آفرینی و توسعه علوم و فنون نوین ، یکی از مهمترين رسالتش آموزش مهارت هاي فني و عملی به دانشجویان و فارغ التحصیلان می باشد.

در طراحي نشانه موسسه شفا، به طوركلي مهمترين اهداف موسسه در مفاهيم زير ، مد نظر قرار گرفت:

يادمان شهيد با تكيه بر اعتلاي كشور ايران

گشايش مسائل و مشكلات فني و مهارتي در صنايع در كشور

تعدد و تنوع خدمات موسسه


گردش كار طراحي نشانه

در فروردين ماه سال 1394 هيات مديره موسسه ازخانم كوكب طاهباز جهت طراحي نشانه اختصاصي براي موسسه شفا ، دعوت به همكاري نمود.وي قبلاً نيز نشانه هاي تصويري و نوشتاري (فارسي و انگليسي) شركت طلايه داران صنعت فرآيند و نيز نشانه تصويري گروه شركت هاي فرآيند را طراحي كرده بود. ايشان با توجه به اهداف والاي موسسه ، مسئوليت اين كار را بصورت رايگان پذيرفتند.

اولين اتودها پس از تحقيق روي اهداف موسسه وهماهنگي و بازخورد تصويري نشانه با اهداف و ماموريت ها ، طراحي شدند. پس از تلخيص و پالايش، هفت اتود پيشنهادي براي نمايش تصويري مفاهيم ياد شده و خلق نشانه موسسه شفا، به موسسه ارائه شد كه از بين آن ها سه طرح كه از نظر هيات مديره به مفاهيم مورد نظر نزديك تر بودند جهت فاز دوم طراحي انتخاب شدند. پس از اعمال نقطه نظرات هيات مديره ، سه اتود به شرح زير جهت انتخاب نهايي ساختاركلي نشانه ، ارائه شدند:از بين اين طرحها، طرح نستعليق به عنوان مناسب ترين طرح انتخاب شد. از علل انتخاب اين طرح مي توان به موارد زير اشاره كرد:

1. شيوه نگارش خط نستعليق به عنوان خط ملي ايرانيان (نماد استقلال فرهنگي) و لطافت طبع آن ، به مفهوم پاسداري از فداكاري شهدا براي حفظ اين مرز و بوم، نزديك تر است.

2. سياليت و راحتي حركت در حروف، به درك اهداف موسسه شامل گشايش مسائل و مشكلات فني و مهارني در صنايع كمك مي كند.

3. نقطه هاي ش و ف ، طوري در كنار يكديگر نشسته اند كه كلاس درس و مفهوم آموزش را تداعي كنند.

4. جدا بودن و عدم اتصال حروف و تاكيد بر تك تك حروف ، اشاره اي است به تعدد و تنوع خدمات موسسه كه لزوماً به يك موضوع خاص محدود نيست.

5. وجه تسميه نام موسسه كه از اختصار نام شهيد فريدون اختراعي بر آمده را بهتر نمايان مي كند.

 

اگر چه اين نشانه مي توانست خود مستقلاًبعنوان طرح نهايي استفاده شود وليكن به پيشنهاد طراح ، تصميم بر آن شد كه طرح انتخابي به خوشنويسي برجسته و صاحب نام سپرده شود تا با روح والاي هنر ناب ايراني امتزاج و صيقل يابد.

اساتيد بسیاری در فهرست اين كار قرار گرفتند ولي از آنجا كه نيت و عمل نيك، مسير و مجراي ظهور خود را ، خود مي يابد اين نشانه در خرداد ماه 1394 زير دستان هنرمند برجسته ، استاد دكتر جواد بختياري جا خوش كردو خوش مرقوم شد:در نهايت نشانه موسسه براي كاربردهاي گوناگون اداري به شرح زير ، قابل استفاده است:


با آرزوی سربلندي ايران عزيز